Grzybienie białe, zwyczajowo nazywane także nenufarem lub Lilią wodna- gatunek byliny z rodziny grzybieniowatych. Jeden z 50 gatunków z rodzaju grzybienie Nynphaea. Typ nomenklatoryczny dla rodzaju.Ze względu na efektowne duże kwiaty pływajace na powierzchni wody gatunek ten rozpowszechniony jest w uprawie, zwłaszcza w postaci odmian barwnie kwitnacych. Jest to także roslina lecznicza, a dawniej także barwierska.W wielu krajach gatunek z powodu zagrożenia naturalnych stanowisk objety został ochroną prawną, w tym także chroniony jest w Polsce.
Liście
Liście zdługim ogonkiem ( w zależności od głębokości wody nawet do2,5 m), pływające na powierzchni wody. Unoszą się na powierzchni dzięki licznym komorom powietrznym w blaszce liściowej i ogonu za sprawa śluzu wydzielanego przez włoski gęsto pokrywajace spód liscia. Śluz ten chroni też liść przed wysychaniem. Liście są skórzaste,duże (do30cm średnicy), u u nasady głęboko wycięte. Klapy u nasady liścia niemal zawsze są rozchylone. Żyłki drugiego rzędu połączone ze sobą przy brzegu liścia (cecha dobrze widoczna od spodu). Z wierzchu liście są zielone i pokryte woskiem, od dołu mają kolor fioletowy. Młode rośliny, przed rozwinięciem liści pływających, wykształcają delikatne bladozielone liście o blaszce zwiniętej.
Kwiaty
Na długich szypułkach, pływajace, białe, duże-do 12cm(rzadko, u odmian uprawnych do 20 cm) średnicy (największe kwiaty wśród roślin dziko występujących w Polsce).